Nie rzadko prace doktorskie obejmują różnego typu czasopisma, z których czerpią źródło wiedzy, bądź też ich fragmenty same się w nich pojawiają. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju wymiana pomiędzy tymi dwiema publikacjami. Każdy doktorant aplikujący do tego stopnia wyższego wykształcenia powinien pamiętać o odpowiednie klasyfikacji czasopism naukowych w swojej bibliografii.
Już zanim będą powstawać prace doktorskie studenci powinni się zorientować w jaki sposób należy klasyfikować czasopisma naukowe. Dzięki temu również poznają w których z nich warto znaleźć się ze swoją publikacją.
Wśród klasyfikacji czasopism można wyróżnić sześć głównych kategorii. I tak prace doktorskie mogą znaleźć się w czasopismach z kategorii pierwszej czyli tych wydawane jako ogólnopolskie w języku angielskim bądź innym języku wiodącym.
Kategoria 2 to czasopisma ogólnopolskie w języku angielskim, które posiadają co najmniej 70 % członków redakcyjnych z zagranicy. 3 kategoria to takie wydawane w języku polskim przez komitety PAN, a dodatkowo posiadające kat. I. 4 Kategoria to czasopisma polskie wydawane przez towarzystwa naukowe, które posiadają także kategorię 2.
Kategoria 5 to inne czasopisma wydawane jako ogólnopolskie, a kategoria 6 to inne publikacje. Jak widać podział jest dość szczegółowy, dlatego też warto go poznać.