Po wszczęciu przewodu doktorskiego, musimy zdać z góry określone egzaminy doktoranckie, mamy do napisania pracę doktorską i jej obronę. Jednak prace doktorskie i ich obrona to nie jedyny warunek konieczny do spełnienia, aby uzyskać upragniony tytuł doktora. Jest jeszcze wiele koniecznych wymogów, które należy spełnić, m.in. liczne publikacje naukowe oraz, w przypadku studiów doktoranckich, praktyki dydaktyczne doktorantów. Praca doktorska i jej pozytywna obrona jest etapem końcowym całej procedury dążącej do tytułu naukowego doktora.
Uzyskawszy ten tytuł możemy podjąć dalsze kształcenie i ubiegać się o habilitację, czyli procedurę zmierzającą z kolei do osiągnięcia tytułu naukowego doktora habilitowanego. W związku z tym udajemy się z wnioskiem do dyrektora Instytutu Uczelni, na której robiliśmy doktorat, lub też innej - pod warunkiem jednak, że uczelnia ta posiada uprawnienia do przeprowadzania habilitacji.
Z reguły jednak wszystkie większe uczelnie państwowe posiadają uprawnienia do przeprowadzania habilitacji. Inaczej jest w przypadku uczelni wyższych prywatnych - w tym celu więc należy zorientować się, czy taka uczelnia posiada uprawnienia.