Kariera naukowa przebiega według pewnego określonego wzorca. Wiadomo, że po obronie pracy magisterskiej dobrze byłoby rozważyć możliwość, jaką stanowią prace doktorskie. Po ich napisaniu, złożeniu stosownych egzaminów i obronie uzyskuje się bowiem stopień naukowy doktora. Poza innymi względami warto się o niego postarać, bowiem wiąże się on ze znacznym prestiżem.
Kolejnym szczeblem kariery naukowej (po napisaniu pracy doktorskiej)jest habilitacja. W tym przypadku bardzo ważnym jej momentem jest tak zwane kolokwium habilitacyjne, którego termin ustala Rada jednostki uczelni po otrzymaniu recenzji rozprawy habilitacyjnej. W tym przypadku kolokwium oraz wykład habilitacyjny wygłasza się w obecności określonej liczby osób, nie jest to wydarzenie o charakterze ogólnodostępnym, jak w przypadku obrony prac doktorskich.
Jak zatem wygląda wspomniane już kolokwium habilitacyjne? Przeprowadza się je na posiedzeniu Rady jednostki, musi w nim wziąć udział chociaż trzech recenzentów rozprawy habilitacyjnej. Oczywiście kolokwium habilitacyjne jak i następujący po nim wykład są szczegółowo protokołowane, kończą się również wystawieniem oceny habilitanta. W przypadku oceny negatywnej istnieje możliwość powtórzenia kolokwium, jednak nie wcześniej niż pół roku później.