Jak powinny wyglądać wzorcowe prace doktorskie?

Takie pytanie zadawać sobie mogą osoby zaczynające studia III stopnia i rozpoczynające przewód doktorski, który zmierza do uzyskania stopnia naukowego doktora. Struktura dzieła jest zwykle określona przez opiekuna albo wytyczne przekazane przez kierownika danej jednostki organizacyjnej, w której powstaje dysertacja.

Modelowe prace doktorskie powinny być zbudowane następująco: wstęp, część teoretyczna, część empiryczna, dyskusja, następstwa wynikające z opracowanego modelu, podsumowanie i bibliografia. Oprócz tego przez spisem treści umieszcza się streszczenie dzieła. We wprowadzeniu nakreśla się tło, czyli kontekst, w jakim powstawała dysertacja, oraz określa przedmiot badania.

W pierwszym rozdziale stawia się też hipotezy badawcze, omawia aparat pojęciowy, który będzie używany w pracach doktorskich. Poza tym należy wspomnieć o użytych metodach badawczych oraz nakreślić strukturę dzieła. Część teoretyczna przeznaczona jest na przedstawienie istniejącego stanu wiedzy (np. aktualnych modeli teoretycznych) o przedmiocie badania.

W dalszym etapie następuje relacja z badań, analiza materiału badawczego oraz omówienie wyników z nich płynących. Autorzy prac doktorskich mogą w tej części skonfrontować wyniki, wnioski z badań z twierdzeniami znajdującymi się w literaturze. Następnie twórcy muszą wskazać skutki, znaczenie prowadzonych badań i ich efektów dla różnych obszarów życia.